Obecne konto bankowe jest wprawie niezbędnym narzędziem do prowadzenia codziennej działalności: opłacania zakupów, rachunków, podatków, otrzymania pensji oraz wszystkich wynagrodzeń czy intrat, renty, emerytury, innych wypłat socjalnych.
Mieć do usług cały bank całkowicie za darmo nie jest możliwe. Ale bankowi się opłaca oferować jakąś część serwisów bezpłatnie żeby zaciągnąć klienta i namówić go na kupno korzystnego dla banku produktu finansowego. Z tego więc da się korzystać, załatwiając sobie niezbędne usługi bankowe w najtańszy sposób.
Na przeszkodzie tego stoi to, że oferty banków są dość skomplikowane. Według swojej własnej polityki marketingowej banki mogą obciążać prowizjami te czy inne operacje, nie zawsze informacja o tym jest łatwo dostępna i żeby dokładnie dowiedzieć się, ile kosztuję ta czy inna często trzeba ją najpierw wykonać.
Na przykład, samo prowadzenie konta może być za darmo, ale otrzymanie z konta gotówki w bankomacie czy w kasie banku może być płatne powyżej określonego limitu dziennego czy miesięcznego. Tak samo może być z przelewami z takiego darmowego konta lub na niego, we wszystkich możliwych kombinacjach.
Dla tego warto przeglądać się różnym rankingom i porównaniom ofert kont bankowych, w tym przede wszystkimi reklamowanych jako darmowe konta, bowiem w takich rankingach są dodatkowe informację, które nie od razu są widoczne na stronach banków oraz są one zgromadzone w jednym miejscy co ułatwia porównanie i wybór odpowiedniego konta bankowego dla siebie.
Jak porównać konta bankowe
Na co trzeba zwrócić uwagę przy założeniu konta w banku? Podstawowymi parametrami, o których trzeba pamiętać przy wyborze odpowiednej oferty konta są:
Koszt prowadzenia konta. Stała oplata, pobierana miesięcznie. Może być uzależniona od stanu konta czyli bilansu w jakimś ustalonym dniu, na przykład, ostatnim w miesiącu, lub od kwoty opłat, przeprowadzonych w ciągu miesiąca. Ostatnio, w celach marketingowych i z powody dużej konkurencji banki preferują prowadzić konta za darmo.
Obecność karty płatniczej oraz ewentualny koszt posiadania tej karty. Czy karta będzie od razy podłączona do rachunku, czy ją trzeba biedzie otrzymywać oddzielnie. Czy to będzie karta plastikowa czy wirtualna i za plastikową trzeba biedzie dopłacić. Czy od razu przewidywany jest jakiś limit kredytowy, czy to będzie tylko debetowa karta. Jakie będzie system płatniczy karty.
Jakie płatności mobilne będą dostępne i w jaki sposób – przez aplikacje banku czy przez aplikacje dostawcy serwisu płatności.
Bankomaty. Ile będą kosztować operacje, wypłaty i wpłaty, we własnych bankomatach banku. Ile jest tych bankomatów i czy są one w wygodnych miejscach. Co z bankomatami innych banków. Jakie są limity na operacje.
Przelewy. Jaki są prowizji na różne rodzaje przelewów. Czy dostępne są systemy błyskawicznych przelewów.
Jakie oferty kredytów i pożyczek istnieją w banku. Warto wiedzieć na wszelki wypadek.
Mile widziane bonusy za korzystanie z konta: cashback, programy lojalnościowe, ubezpieczenia etc.
Oprocentowanie salda konta przy obecnej inflacji nie ma jakiegokolwiek znaczenia, gromadzić jakiś środki na bieżącym koncie jest teraz zupełnie bez sensu
Konto w banku przez Internet
Nie trzeba dodatkowe podkreślać, jak wygodne jest to, że cala bankowość, zacinając właśnie od założenia konta, może być prowadzona przez Internet z dowolnej lokacji, z domy, pracy czy sklepu, beż konieczności odwiedzania oddziału banku. Oszczędza to czas i znacznie ułatwia życie.
Trochę naprężyć się trzeba będzie tylko w momencie weryfikacji osobistej przy samym założeniu konta. W zależności od banku, procedura ta może wymagać spotkania wideo z pracownikiem banku , wizyty kuriera z wymiana papierów, lub, w najbardziej tradycyjnych instytucjach – nawiedzenie placówki.
Wypełnienie wniosku o rachunek jest nieskomplikowane, robi się to na stronie lub w aplikacji mobilnej banku w kilka klików. Potrzebne będą podstawowe dane osobiste: dowód, PESEL, adres stałego zamieszkania, numer telefonu komórkowego.
Jeżeli weryfikacja odbywa się online, przez wideo lub po prostu przez zdjęcia dokumentów (i z dokumentami w rękach) cala procedura założenia konta może zając nawet kilka minut. W niektórych bankach w trybie expressowym może być założone „najprostsze” konto do prowadzenie podstawowych operacji, a cala reszta weryfikacji, wymaganej do osiągnięcia pełnej funkcjonalności, może zostać odłożona w czasie.
Podstawowy rachunek płatniczy (PRP)
Państwo polskie dba o obywatelach i na mocy ustawy o usługach płatniczych zobowiązuję instytucje finansowe oferować tzw. podstawowe rachunki płatnicze. Prowadzenie takiego rachunku ma być całkowicie bezpłatne, do tego za darmo ma być zagwarantowane:
5 transakcji płatniczych w miesiącu
wypłaty z własnych bankomatów
5 wypłat z bankomatów obcych w miesiącu
Resztę operacji pozwolono obciążać prowizjami według cenników banku. Zabronione natomiast żadne kredytowanie podstawowych rachunków. Skorzystać z oferty RPR mogą tylko i wyłącznie osoby, które nie posiadają kont w innych bankach lub SKOK-ach.
Nie ma obowiązku zapewnienia bankowości internetowej i mobilnej dla PRP, dlatego niektóre niedobre banki mogą ją nie zapewniać, co robi z korzystania z darmowego rachunku jeden wielki problem.